PoprzedniaNastępna
Oglądasz

Wybieramy meble do jadalni

Wybieramy meble do jadalni

 

Niezależnie od tego, czy stanowi samodzielne pomieszczenie, czy też jest częścią salonu, pokoju dziennego czy kuchni, meblując jadalnię, warto podejść do tematu w sposób przemyślany. Dzisiaj wybieramy zatem meble do jadalni, zarówno tej dużej, jak i małej.

Jeśli meble do jadalni, to stołu oczywiście nie może tutaj zabraknąć. Jakie są główne kryteria jego wyboru? Kierujmy się przede wszystkim metrażem pomieszczenia. Nie upychajmy na siłę wymarzonego stołu dla 10 osób, gdy powierzchnia, którą dysponujemy, tak naprawdę nie pozwala nam na więcej niż 6. Miejmy też na uwadze względy praktyczno-użytkowe, w szczególności to, ilu użytkowników najczęściej będzie przy nim zasiadać. Jeśli większe grono pojawia się raz na kilka miesięcy, to koniecznie wybierzcie stół rozkładany, który na co dzień nie będzie niepotrzebnie zagracał tak cennej przecież przestrzeni. I nie zapominajcie o dobrym zaplanowaniu miejsca dla stołu. Osoby siedzące przy stole powinny mieć możliwość swobodnego odsuwania krzesła, a to oznacza, że odległość stołu od ściany lub innych mebli powinna wynosić nie mniej niż 90 cm. Stół w centralnym punkcie pomieszczenia? Jak najbardziej, jeśli tylko dysponujemy sporym metrażem. Jeżeli jednak nie możemy się nim pochwalić, lepiej dostawić stół jedną z krawędzi blatu do ściany (w przypadku większego zapotrzebowania na miejsca siedzące, zawsze możemy przecież spróbować go nieco od ściany odsunąć).

Na małej przestrzeni lepiej również zrezygnować z krzeseł z podłokietnikami – nie zawsze uda nam się dobrać rozmiar tak, aby z łatwością wsunąć je pod stół, a wtedy nieużywane również stanowić będą niepotrzebne pochłaniacze wolnej powierzchni. W kwestii miejsc do siedzenia, nie ograniczajcie się jednak wyłącznie do krzeseł – ciekawym rozwiązaniem może się okazać ławka, która w zestawieniu z nimi stworzy nieco mniej szablonowe rozwiązanie.

Marzy Wam się kredens, niczym z domu dziadków sprzed lat? Świetnie, jeśli tylko Wasza jadalnia zalicza się do grona pomieszczeń z gatunku tych większych. W przeciwnym wypadku ograniczcie się raczej do regałów wiszących lub półek, które również pozwolą na wyeksponowanie zastawy stołowej czy innych wartych pokazania przedmiotów.

I nie zapominajcie o kwestiach związanych ze stylistyką. Jeśli jadalnia stanowi samodzielne pomieszczenie, możecie zaszaleć bez obaw. Jeśli jednak stanowi część innego pomieszczenia, postarajcie się, aby meble do jadalni dobrze wkomponowały się w całość wystroju i nie odstawały pod względem stylu od tych, które znajdują się np. w części wypoczynkowej.

PoprzedniaNastępna
Oglądasz

Wybieramy meble do jadalni