Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED?

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED? 1

Oświetlenie LED od dawna już nie stanowi co prawda żadnej nowości, nadal jednak wielu z nas odnosi się do tego typu oświetlenia nieco sceptycznie. Zupełnie niepotrzebnie. Oświetlenie typu LED w wielu sytuacjach z powodzeniem zastąpi to wspomagane tradycyjną żarówką, a czasem wręcz okaże się je bić na głowę. Jakie zatem zalety niesie wraz ze sobą oświetlenie LED i co warto o nim wiedzieć, aby zakup spełnił nasze oczekiwania?

Długa żywotność – nie dajcie się odstraszyć cenie, która w przypadku oświetlenia LED na ogół bywa nieco wyższa niż w przypadku oświetlenia tradycyjnego. Cena może i bywa wyższa, żywotność za to nieporównywalna. Diody LED nie są aż tak narażone na przegrzanie jak w przypadku tradycyjnej żarówki, gdzie olbrzymia część energii tracona jest na nagrzewanie – oświetlenie LED zapala się i gaśnie natychmiast po użyciu włącznika światła. W zależności od konkretnego modelu, diody ledowe zaoferują nam od 30 do nawet 100 tys. godzin niezakłóconej pracy. Warto również pamiętać, że oświetlenie LED nie zużywa się w taki sposób jak tradycyjna żarówka – po jakimś czasie zaczyna ono tylko emitować nieco słabsze światło (na ogół 30% mniej po kilku miesiącach codziennego użytkowania).

Energooszczędność - wiedzieliście, że diody ledowe charakteryzują się bardziej efektywnym przekształcaniem dostarczanej energii w światło? Ich sprawność zwykło się szacować na poziomie 80-95%, podczas gdy w przypadku tradycyjnej żarówki wartość ta wynosi zaledwie 5-10%. Dioda ledowa o mocy zaledwie kilku watów daje taką ilość światła, która może być porównywalna ze światłem z tradycyjnej żarówki o mocy 60 W.

Poziom jasności i barwa światła – kupując oświetlenie LED, warto zwrócić uwagę na parametry związane z jasnością oferowanego przez nie światła. W przypadku diod ledowych jasność wyrażana jest w lumenach (lm), w których mierzony jest strumień świetlny. Dla porównania: popularną żarówkę o mocy 60 W możemy zastąpić diodą 806 lm. I nie myślcie sobie przypadkiem, że oświetlenie LED to wyłącznie jaskrawe, białe światło. Kiedyś faktycznie tak było, obecnie jednak możecie się tutaj cieszyć dużo większym wyborem. Znajdziecie zarówno modele o ciepłym świetle, zbliżonym do tradycyjnej żarówki czy w kolorze chłodnego błękitu – rozpiętość jest tutaj naprawdę spora. Barwę światła zwykło się wyrażać w kelwinach (K), dlatego wybierając oświetlenie LED warto również kierować się tym parametrem. Im mniejsza liczba kelwinów, tym cieplejsze będzie emitowane światło. Miejcie jednak na uwadze, że cieplejsze światło, na ogół jest tutaj równoznaczne z nieco wyższą ceną.

Bezpieczeństwo i ekologia – światło ledowe nie zawiera podczerwieni ani nadfioletu. Dodatkowo diody ledowe nie tylko nie zawierają rtęci, ołowiu czy innych toksycznych substancji, ale i mogą zostać poddane recyklingowi.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED? 2
Zobacz kolejne 22 produktów Pokaż więcej 52 22 30 2
2
Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED? 3
2
Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED? 4
2

Właścicielem marki SfMeble® jest DESIGN AG Anna Guenther (adres prowadzenia działalności: Jurajskie Wzgórze 14, 32-087 Bibice, Polska ) wpisaną do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Wójta Gminy Zielonki pod numerem 3920, NIP 6772309195, REGON 120798841.Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookies znajdziesz w naszej Polityce prywatności sklepu sfmeble.pl